facebook ikona   gmb - ikona  ikona bloga      separator

pl en de

Telefon  (+48 74) 832 48 30    

Email   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   

Cynkowanie a cynowanie – dlaczego nie należy mylić tych pojęć?

Niekiedy zdarza się, że dwa podobnie brzmiące pojęcia są używane zamiennie - w większości przypadków całkiem niesłusznie. Przykładem takiego zjawiska może być zacieranie się znaczenia terminu cynkowanie i cynowanie. Warto jednak pamiętać, że określenia te oznaczają zupełnie coś innego i nie należy ich ze sobą mylić. Czym jest cynkowanie? A na czym polega cynowanie? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Cynkowanie - na czym polega ten proces?

Cynkowanie to proces, który - jak sama nazwa wskazuje - bazuje na wykorzystaniu cynku (miękkiego metalu o stosunkowo dobrej kowalności i srebrzystym kolorze z błękitnym odcieniem, który wyróżnia się strukturą krystalograficzną o najgłębszym upakowaniu). Aby wykorzystać wszystkie jego właściwości i nanieść go na powierzchnię przedmiotu (zazwyczaj wykonanego ze stali lub żeliwa) wykorzystywana jest tzw. metoda elektrolizy, która pozwala uzyskać doskonałe rezultaty.

Cynkowanie pozwala tworzyć powłoki, które wyróżniają się bardzo dobrymi właściwościami ochronnymi. Warto przy tym podkreślić, że ich wartość jest proporcjonalna do ich grubości.

Proces ten jest popularny, ponieważ:

  • chroni podłoże przed skutkami anodowego rozpuszczania się w ogniwie korozyjnym,
  • tworzy szczelną warstwę produktów przeciwkorozyjnych,
  • pozwala tworzyć cienkie warstwy chromianowe,
  • wykazuje doskonałe właściwości ochronne w przypadku żelaza i stali.

Cynkowanie przeprowadzane w naszej firmie odbywa się w nowoczesnych, w pełni zautomatyzowanych liniach technologicznych - zawieszkowych lub bębnowych. Wszystko to sprawia, że jest prowadzane w sposób stabilny i zgodny ze wdrożonym systemem zarządzania IATF 16949.

Aby zyskać pewność, że cynkowanie przebiega prawidłowo i że produkt końcowy będzie spełniał najwyższe standardy, przeprowadzane są różnego rodzaju kontrole. Chodzi przede wszystkim o:

  • badanie grubości, które jest wykonywane za pomocą promieniowania rentgenowskiego (X-Ray),
  • badanie odporności antykorozyjnej, wykonywane w komorze solnej (wg. normy DIN 50021, ASTM B117).

Cynowanie - opis procesu i jego zastosowanie

Drugim procesem, o którym warto wiedzieć nieco więcej, jest cynowanie, czyli specyficzny rodzaj obróbki galwanicznej stosowany do powlekania detali aluminiowych, stalowych, miedzianych oraz mosiężnych. Proces ten jest przeprowadzany w celu zapewnienia doskonałej ochrony przed korozją, a także w celu zmniejszenia tarcia i poprawy jakości elementów łączonych w czasie spawania.

Wykorzystywana w procesie cyna to srebrzystobiały, plastyczny, łatwo kowalny i topliwy metal, który jest odporny na korozję - nawet w wilgotnym powietrzu, w roztworach soli, czy w rozcieńczonych nieutleniających kwasach nieorganicznych.

Metoda jest wykorzystywana w m.in.:

  • przemyśle radiotechnicznym i teletechnicznym (ze względu na właściwości lutownicze),
  • przemyśle elektrotechnicznym (do ochrony przewodów miedzianych),
  • przemyśle spożywczym (np. do wykonania powłoki ochronno-dekoracyjnej na sztućcach).

Dzięki profesjonalnemu podejściu, jakie wykazuje nasz firma, cynowanie jest przeprowadzane automatycznie, co sprawia, że powłoki wyróżniają się najwyższą jakością, są odporne na ścieranie i łączą właściwości techniczne z właściwościami estetycznymi.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.