facebook ikona   gmb - ikona  ikona bloga      separator

pl en de

Telefon  (+48 74) 832 48 30    

Email   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   

Cynkowanie a cynowanie – dlaczego nie należy mylić tych pojęć?

Niekiedy zdarza się, że dwa podobnie brzmiące pojęcia są używane zamiennie - w większości przypadków całkiem niesłusznie. Przykładem takiego zjawiska może być używanie terminu „cynkowanie” i „cynowanie”. Warto jednak wiedzieć, że określenia te oznaczają zupełnie coś innego i nie należy ich ze sobą mylić. Czym jest cynkowanie? A na czym polega cynowanie?

Cynkowanie to proces, który - jak sama nazwa wskazuje – polega na pokrywaniu stali cynkiem (miękkim metalem, dość dobrze kowalnym, o barwie srebrzystej z błękitnym odcieniem).

Cynkowanie pozwala tworzyć powłoki, które wyróżniają się bardzo dobrymi właściwościami ochronnymi. Warto przy tym podkreślić, że ich wartość jest proporcjonalna do ich grubości. W przemyśle stosuje się cynkowanie do pokrywania blach, elementów złącznych, drobnicy. Cynku nie można stosować do elementów mających styczność z żywnością ze względu na toksyczność jego soli.

Cynowanie to pokrywanie stali lub metali kolorowych warstwą cyny. Cyna jest stosunkowo drogim metalem, ze względu na jego rzadkość występowania. Jest to srebrzystobiały, plastyczny łatwo kowalny metal. Cyna i jej związki w przeciwieństwie do cynku nie są toksyczne. Posiada bardzo dobre właściwości lutownicze dlatego powłoki te stosuje się powszechnie w przemyśle radiotechnicznym i teletechnicznym. Cienka powłoka cyny umożliwia zmniejszenie tarcia i poprawę jakości elementów łączonych w czasie spawania.

Srebrzenie stali i metali kolorowych. Korzyści z procesu. Przeczytaj na naszym blogu

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.