facebook ikona   gmb - ikona  ikona bloga      separator

pl en de

Telefon  (+48 74) 832 48 30    

Email   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   

Które tworzywa sztuczne można poddawać galwanizacji?

Już w latach 60 XX wieku osadzano pierwsze powłoki galwaniczne na tworzywie. Chromowaniu galwanicznemu poddaje się tworzywo ABS (kopolimer akrylonitrylu, butadienu i styrenu) formowane wtryskowo. Lepsza przyczepność powłok galwanicznych do ABS niż do innych tworzyw sztucznych osiągana jest dzięki odpowiedniej strukturze tego materiału oraz dzięki szczególnemu składowi chemicznemu. Nie każdy rodzaj ABS będzie jednak odpowiedni do galwanizacji. Obecnie na rynku można znaleźć kilka odmian tworzywa nadającego się do powlekania. 

 

Tworzywa te różnią się od siebie nie tylko właściwościami mechanicznymi, warunkami obróbki, ale także stopniem przyczepności osadzanych na nich powłok metalowych. Można do nich zaliczyć m.in.  Bayblend T45 PG Natur, Cycolac S 705, Starex MP-0660/NP, Nowodur PG299 czy Terluran.

Jakie są zalety stosowania wyrobów z tworzyw sztucznych pokrytych galwanicznie?

Jedną z głównych zalet stosowania wyrobów z tworzyw sztucznych pokrytych galwanicznie, jest możliwość zmniejszenia masy wyrobu docelowego. Wyroby z ABS są 2-3 razy lżejsze od aluminium, 5-7 razy lżejsze od stali, 7-9 razy lżejsze od miedzi i mosiądzu. Dzięki zastosowaniu tworzyw sztucznych zamiast metali, oszczędza się także na robociźnie. Wyroby metalowe przed procesem galwanizacji muszą być poddawane precyzyjnej obróbce mechanicznej m.in.: okrawaniu, opiłowaniu, szlifowaniu, polerowaniu, odlewaniu, toczeniu, frezowaniu, wierceniu czy też gwintowaniu. Wszystkie te operacje w przypadku tworzyw sztucznych są zbędne - o ile zostanie prawidłowo wykonana forma wtryskowa. Do ważnych zalet tworzywa ABS należy także zaliczyć jego całkowitą odporność na korozję - nawet w momencie uszkodzenia powłoki galwanicznej nie powstają ogniwa korozyjne.

Gdzie stosowane są galwanizowane wyroby z tworzywa sztucznego?

Dzięki swoim zaletom i właściwościom wyroby z ABS znalazły zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, m.in.:

  • w przemyśle samochodowym: np. korpusy lamp, elementy ozdobne,
  • w przemyśle sanitarnym: np. armatura wodna, baterie łazienkowe,
  • w przemyśle radiowym: np. pokrętła, elementy ozdobne,
  • w przemyśle meblowym: np. okucia, listwy.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.