Które tworzywa sztuczne można poddawać galwanizacji?

Już w latach 60 XX wieku osadzano pierwsze powłoki galwaniczne na tworzywie. Chromowaniu galwanicznemu poddaje się tworzywo ABS (kopolimer akrylonitrylu, butadienu i styrenu) formowane wtryskowo. Lepsza przyczepność powłok galwanicznych do ABS niż do innych tworzyw sztucznych osiągana jest dzięki odpowiedniej strukturze tego materiału oraz dzięki szczególnemu składowi chemicznemu. Nie każdy rodzaj ABS będzie jednak odpowiedni do galwanizacji. Obecnie na rynku można znaleźć kilka odmian tworzywa nadającego się do powlekania. 

Tworzywa te różnią się od siebie nie tylko właściwościami mechanicznymi, warunkami obróbki, ale także stopniem przyczepności osadzanych na nich powłok metalowych. Można do nich zaliczyć m.in.  Bayblend T45 PG Natur, Cycolac S 705, Starex MP-0660/NP, Nowodur PG299 czy Terluran.

Jakie są zalety stosowania wyrobów z tworzyw sztucznych pokrytych galwanicznie?

Jedną z głównych zalet stosowania wyrobów z tworzyw sztucznych pokrytych galwanicznie, jest możliwość zmniejszenia masy wyrobu docelowego. Wyroby z ABS są 2-3 razy lżejsze od aluminium, 5-7 razy lżejsze od stali, 7-9 razy lżejsze od miedzi i mosiądzu. Dzięki zastosowaniu tworzyw sztucznych zamiast metali, oszczędza się także na robociźnie. Wyroby metalowe przed procesem galwanizacji muszą być poddawane precyzyjnej obróbce mechanicznej m.in.: okrawaniu, opiłowaniu, szlifowaniu, polerowaniu, odlewaniu, toczeniu, frezowaniu, wierceniu czy też gwintowaniu. Wszystkie te operacje w przypadku tworzyw sztucznych są zbędne – o ile zostanie prawidłowo wykonana forma wtryskowa. Do ważnych zalet tworzywa ABS należy także zaliczyć jego całkowitą odporność na korozję – nawet w momencie uszkodzenia powłoki galwanicznej nie powstają ogniwa korozyjne.

Gdzie stosowane są galwanizowane wyroby z tworzywa sztucznego?

Dzięki swoim zaletom i właściwościom wyroby z ABS znalazły zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, m.in.:

  • w przemyśle samochodowym: np. korpusy lamp, elementy ozdobne,
  • w przemyśle sanitarnym: np. armatura wodna, baterie łazienkowe,
  • w przemyśle radiowym: np. pokrętła, elementy ozdobne,
  • w przemyśle meblowym: np. okucia, listwy.

Masz pytanie - zadaj je, my postaramy się odpowiedzieć!