Metalizacja, czyli chromowanie ABS to proces, który polega na nałożeniu powłoki (miedź-nikiel-chrom) na tworzywo przystosowane do galwanizacji (np. kopolimer akrylonitrylu, butadienu i styrenu z dodatkiem poliwęglanu).
Pokryty wyrób zyskuje piękny srebrny kolor, który można wykończyć w różnych wariantach np. na błyszcząco, perłowo czy satynowo. Element staje się twardszy, odporny na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych oraz na uszkodzenia mechaniczne takie jak np. zarysowania czy ścieranie.
Gdzie wykorzystuje się metalizację tworzyw sztucznych?
Chromowanie tworzywa ABS stosuje się przede wszystkim w celach dekoracyjnych. Na co dzień spotykamy się z takimi wyrobami. Głównymi odbiorcami pokryć tworzyw sztucznych są m.in. branża motoryzacyjna (np. przyciski, osłony, znaki logo), przemysł sanitarny (np. pokrętła do kranów, dysze, przyciski), branża meblowa (np. uchwyty, listwy, gałki) oraz branża elektroniczna (głównie wyroby audio i video, TV, włączniki itp.).
Pokrycie tworzywa cieszy się szerokim zainteresowaniem, także między innymi dlatego, że pozwala na zmniejszenie wagi docelowego elementu w porównaniu z tymi wykonanymi ze stali. Kilkukrotnie lżejsze tworzywo jest bardzo atrakcyjne z punktu widzenia przyszłego użytkownika (np. zmniejsza wagę samochodu).