Srebrzenie stali i metali kolorowych. Korzyści z procesu

Srebro, cenione dzięki swoim właściwościom od stuleci, znajduje również zastosowanie w galwanizacji. Srebrzeniu poddaje się produkty ze stali oraz metali kolorowych. Warto poznać, co można zyskać dzięki temu procesowi.

Podczas srebrzenia tak, jak w innych procesach galwanizacji, pokrywa się wyrób warstwą metalu, w tym wypadku – srebra. Poddawane srebrzeniu wyroby zanurza się w roztworze będącym elektrolitem, zawierającym jony srebra, które następnie wskutek przepływu prądu o wysokim natężeniu pokryją go jednolitą powłoką. Chociaż srebro cechuje się bardzo dobrym przywieraniem do ścianek i krawędzi, to niekiedy, aby warstwa srebrzenia właściwie przyległa, stosuje się pod-powłokę miedzi, niklu lub wykonuje się srebrzenie wstępne, dotyczy to zwłaszcza elementów wykonanych ze stali, ale też z metali kolorowych. Proces prowadzony jest w systemie zawieszkowym lub bębnowym.

Co zyskuje się dzięki srebrzeniu?

Materiały i przedmioty poddaje się srebrzeniu, aby zmieniły swoje właściwości, nabierając cech charakterystycznych dla tego metalu. Srebro znalazło uznanie, gdyż wyróżnia się najlepszym spośród metali przewodnictwem elektrycznym i cieplnym. Jest bardzo odporne na korozję, jeśli wchodzi w kontakt z roztworami niezawierającymi związki utleniające i komplekso-twórcze. Ponadto srebro po wypolerowaniu wspaniale odbija światło. W elektronice, elektrotechnice oraz w produkcji aparatury chemicznej elementy srebrzone stosowane są, ze względu na swe możliwości przewodzenia ciepła i prądu oraz bardzo dobrą przyczepność czy łatwość w lutowaniu.

Cynkowanie a cynowanie – dlaczego nie należy mylić tych pojęć? Przeczytaj na naszym blogu

Masz pytanie - zadaj je, my postaramy się odpowiedzieć!