facebook ikona   gmb - ikona  ikona bloga      separator

pl en de

Telefon  (+48 74) 832 48 30    

Email   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   

Jak zwiększyć podatność stali na lutowanie?

Odpowiednia obróbka materiałów  jest często niezbędna w wielu gałęziach przemysłu. Przedsiębiorcy poszukują metod, które pozwolą na optymalizację prac. Przykładem takiego rozwiązania jest nakładanie powłoki cynowej w celu zwiększenia podatności wyrobu na lutowanie.

Co to jest lutowanie?

Lutowanie jest to metoda trwałego łączenia elementów metalowych za pomocą metalowego spoiwa. Proces lutowania należy prowadzić w temperaturze wyższej od temperatury topnienia lutu, lecz nie wyższej od temperatury topnienia łączonych elementów.

Co to jest cynowanie?

Cynowanie to pokrywanie stali lub metali kolorowych warstwą cyny  metodą elektrolityczną.  W bardzo dużym skrócie polega ona na zanurzeniu wyrobu w kąpieli, w której znajduje się anoda cyny. Przy wykorzystaniu prądu stałego, jony anody osadzają się na wyrobach zanurzonych, tworząc cienką warstwę powłoki. Cyna jest stosunkowo drogim metalem, ze względu na rzadkość występowania. Jest to srebrzystobiały, plastyczny łatwo kowalny i nietoksyczny metal.

Jak powłoka cyny wpływa na lutowność?

Już niewielka grubość warstwy cyny (od ok. 1µm) gwarantuje bardzo dobrą lutowność powierzchni większości metali. Wynika to z tego, że podczas lutowania miękkim lutem powłoka ulega stopieniu i powierzchnia podłoża wchodzi bezpośrednio w kontakt ze stopionym lutowiem. Istotną rolę odgrywa  tutaj właściwe oczyszczenie tej powierzchni przed naniesieniem powłoki. W celu zagwarantowania dobrej lutowności wyrobów, po określonym czasie ich składowania należy osadzić powłokę o odpowiedniej grubości.

Powłoki te stosuje się powszechnie w przemyśle elektronicznym, radiotechnicznym i teletechnicznym.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.