facebook ikona   gmb - ikona  ikona bloga      separator

pl en de

Telefon  (+48 74) 832 48 30    

Email   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   

Połączenie cynku i niklu w ramach jednej powłoki - jakie ma zalety?

Ostatnimi czasy coraz większym zainteresowaniem cieszą się elektrolityczne powłoki stopowe, w tym m.in. powłoka cynk-nikiel. Ze względu na ich właściwości obecnie wykorzystuje się je w różnych branżach. Sprawdźmy, gdzie i dlaczego wykorzystuje się powłoki stopowe cynk-nikiel.

Czym są powłoki cynkowo-niklowe?

Przede wszystkim nie należy mylić powłok stopowych cynkowo-niklowych z wielowarstwowymi, w których kolejne powłoki nakładane są jedna na drugą. W odróżnieniu od nich powłoka cynk-nikiel jest jednolita oraz charakteryzuje się równomiernym rozkładem grubości.

Z czego wynika duża popularność powłok typu cynk-nikiel?

Powodem wzmożonego zapotrzebowania na ten rodzaj pokrycia, jest ciągłe poszukiwanie coraz to lepszej ochrony antykorozyjnej elementów stalowych. Mimo że przebieg procesu nakładania tej powłoki jest nieco bardziej skomplikowany w porównaniu do tradycyjnych elektrolitycznych powłok cynkowych, osiąga się dzięki niemu pokrycia o dużo wyższej odporności korozyjnej, przy relatywnie niższych grubościach. Dodatkowo powłoki stopowe cynk-nikiel cechują się lepszą przyczepnością, elastycznością, mniejszą podatnością na ścieranie czy zwiększoną mikrotwardością.

W jakich branżach wykorzystuje się powłoki cynkowo-niklowe?

Powłoka sprawdza się w zastosowaniach, gdzie występują oddziaływania mechaniczne, takie jak np. tracie czy uderzenia lub podwyższone ryzyko narażenia na działanie czynników wywołujących korozję. Największe zainteresowanie tym rodzajem obróbki wykazuje przemysł samochodowy i lotniczy, jednak powłoki stopowe cynk-nikiel wykorzystuje się również w innych branżach.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.