facebook ikona   gmb - ikona  ikona bloga      separator

pl en de

Telefon  (+48 74) 832 48 30    

Email   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   

Jak nakłada się powłokę galwaniczną?

Galwanizacja to proces technologiczny, który polega na pokrywaniu powierzchni elementów metalowych cienką i jednolitą warstwą metalu. Celem jest przede wszystkim stosowne zabezpieczenie danego przedmiotu przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi, chociaż niebagatelne znaczenie mają też względy estetyczne. Powłoka galwaniczna stanowi warstwę ochronną, która izoluje powierzchnię obiektu od różnorodnych czynników środowiskowych. W tym wpisie wyjaśnimy ogólną specyfikę zabiegu polegającego na nakładaniu powłoki galwanicznej.

Przebieg procesu galwanizacji

Nakładanie powłok galwanicznych to złożony proces technologiczny, którego przebieg jest kilkuetapowy. W procesie tym wykorzystywane jest zjawisko elektrolizy, w ramach którego nakładana jest jednolitą warstwą metalu lub jego stopu na element metalowy, przewodzący prąd elektryczny. W nowoczesnych zakładach produkcyjnych prace realizowane są z zastosowaniem specjalnych linii technologicznych, obejmujących specjalne wanny, suszarki i urządzenia pomocnicze. W ten sposób wszystkie czynności mogą być przeprowadzone w sposób automatyczny i jedynie nadzorowany przez człowieka.

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań konieczne jest odpowiednie przygotowanie materiału. Wstępna obróbka mechaniczna obejmuje dokładne czyszczenie elementu ze wszelkich zanieczyszczeń i nalotów. Z powierzchni do pokrycia należy usunąć nierówności, odpryski, stare farby i lakiery, pozostałości smarów itd. W ten sposób eliminowane są wszelkie czynniki, które mogą negatywnie wpływać na jednolitość i trwałość powłoki. Ten etap obejmuje różne czynności, w tym zarówno fizyczne usuwanie zanieczyszczeń, jak i poprzez płukanie, piaskowanie czy gratowanie.

Konieczne jest również usunięcie zanieczyszczeń chemicznych podczas kąpieli w kwasowych i zasadowych środkach (węglany, fosforany, syntetyczne środki piorące itp.), a także wykonanie odtłuszczania. Po tym etapie niezbędne jest ocena elementu pod kątem czystości w ramach testu na pękanie wody lub testu lustra. Trzeba przy tym dodać, że nie zawsze wymagana jest perfekcyjna czystość metalu — niekiedy wystarczy usunięcie powierzchniowych zabrudzeń.

Właściwy etap nakładania powłoki galwanicznej polega na zanurzeniu przedmiotu w kąpieli z roztworu elektrolitu zawierającego jony metalu, które docelowo będą stanowić powłokę galwaniczną. W kąpieli umieszczona jest też elektroda (anoda) - najczęściej przewód podłączony do prostownika. Pod wpływem wytwarzanego prądu stałego, następuje przemieszczanie się jonów w kierunku galwanizowanego elementu, który stanowi katodę. Cząsteczki metalu lub stopu, z którego ma powstać powłoka, osiadają i integrują się z powierzchnią przedmiotu. W ten sposób powstaje cienka warstwa o określonych właściwościach.

Ostatnim etapem jest wykończenie powierzchni po kąpieli galwanicznej. Na tym etapie wykonywane jest płukanie, czyszczenie oraz czynności, których celem jest nadanie innych pożądanych właściwości, np. ograniczenie matowienia czy poprawa odporności na korozję.

 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.