facebook ikona   gmb - ikona  ikona bloga      separator

pl en de

Telefon  (+48 74) 832 48 30    

Email   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   

Specyfika procesów galwanizacyjnych: niklowanie

Niklowanie stosowane jest w celu ochrony stali przed korozją. To proces polegający na pokrywaniu warstwą niklu różnego rodzaju wyrobów metalowych, które mają naturalną zdolność do pokrywania się pasywną, tlenkową warstwą.

Funkcje powłok niklowych

Nikiel to pierwiastek metaliczny, który wyróżnia się charakterystycznym połyskiem. Cechuje go wysoka twardość i dobra kowalność. Wykazuje też właściwości ferromagnetyczne, dobrze przewodzi ciepło i elektryczność. Podobnie jak mieć cechuje się strukturą regularną. Pod względem chemicznym podobny jest do żelaza, miedzi, kobaltu i metali szlachetnych.

Powłoki niklowe, aby spełniały swoje funkcje, muszą być nałożone przede wszystkim szczelnie. W sytuacji wystąpienia jakichkolwiek rys, porów czy spękań może dojść do korozji wżerowej. W przypadku prawidłowego nałożenia powłok, nikiel wpływa na trwałość i żywotność wyrobów. Dodatkowo zwiększa odporność na ścieranie i korozję, sprzyja lepszej przewodności cieplnej i elektrycznej oraz przyczepność. Powłoki niklowe pozwalają uzyskać efekt dekoracyjny, a także stanowią optymalne podłoże do kolejnych powłok galwanicznych.

Niklowanie znajduje zastosowanie przede wszystkim w elektronice, elektrotechnice, telekomunikacji oraz produkcji armatury sanitarnej.

Tworzenie powłok ochronnych i ochronno-dekoracyjnych

Nikiel bardzo często łączony jest z innymi metalami w celu uzyskania określonych rezultatów, np. ochrony wyrobów lub nadania im określonego efektu dekoracyjnego. Przykładowo, połączenie niklu z chromem i miedzią pozwala na zwiększenie ochrony wyrobu, a jednocześnie wpływa na jego estetykę. Połączenie niklu z chromem pozwala na stworzenie grubszej i szczelniejszej powłoki.

Powłoki niklowe dekoracyjno-ochronne tworzą warstwę o lustrzanym połysku i dużej gładkości. Osadzane są na podłożu stalowym, mosiężnym, cynkowym itd. Stosowane są też do nakładania powłok galwanicznych wielowarstwowych (np. dwuwarstwowa powłoka z kompozycji metali nikiel-chrom lub trójwarstwowa powłoka z kompozycji metali miedź — nikiel — chrom).

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.