Galwanizacja na miedzi i mosiądzu to proces, w którym powierzchnie tych metali są pokrywane cienką warstwą innego metalu za pomocą elektrolizy. W zależności od potrzeb może to być niklowanie, cynowanie czy też srebrzenie, ale istnieje także możliwość dowolnego łączenia powłok i uzyskanie pokryć wielowarstwowych.
Galwanizacja to technika wykorzystywana do poprawy właściwości fizycznych wyrobów, ale także w celach dekoracyjnych. Powłoki galwaniczne charakteryzują się odpowiednią przyczepnością, naprężeniem własnym, twardością, ścieralnością czy przewodnością elektryczną. Dobierane są na podstawie wymaganej funkcjonalności wyrobu poddawanego galwanizacji.
Galwanizacja krok po kroku
Pierwszym krokiem jest dokładne przygotowanie i oczyszczenie powierzchni miedzi lub mosiądzu. Wyroby poddane procesowi galwanizacji muszą być wolne od zanieczyszczeń, korozji, tłuszczu i innych substancji, które mogłyby zakłócić proces nakładania powłok. Następnie wyroby trafiają do elektrolitu – roztworu chemicznego, który zawiera jony metalu, do elektrolitu wprowadza się anodę wykonaną z metalu, który ma być osadzany na powierzchni, na przykład: nikiel w przypadku niklowania elektrolitycznego, cynę w przypadku cynowania czy też srebro w przypadku srebrzenia. Następnie wyroby trafiają do kolejnych kąpieli mających za zadanie odpowiednie wypłukanie i wykończenie powłoki.